Zenon Bambrowicz: – Trudno przewidzieć, jak budownictwo będzie wyglądało za ćwierć wieku

W tym roku mijają 24 lata od inauguracyjnej edycji Lubuskiego Mistera Budowy. Jak zmieniło się budownictwo przez te wszystkie lata?

– Największe zmiany obserwujemy w organizacji budowy, architekturze, no i przede wszystkim technologii oraz wykorzystywanych materiałach. Z jednej strony dziś już nie buduje się tym, co 24 lata temu. Z drugiej zaś w 1994 roku mogliśmy tylko pomarzyć o budownictwie pasywnym czy energooszczędnym. Dziś ono jest faktem. Wydaje się, że ćwierć wieku to niedługo. Ale w budownictwie zanotowaliśmy potężny skok technologiczny. I on cały czas bardzo szybko postępuje. Do tego stopnia, że trudno z dużą dozą pewności stwierdzić, jak budownictwo będzie wyglądało za kolejne 25 lat – dodaje prezes LiB.

Przez prawie ćwierć wieku zmienił się także sam Konkurs LiB.

– Zmiany zaszły pod kilkoma względami. Na pewno jeśli chodzi o ilość zgłoszeń. Teraz mamy zdecydowanie większe zainteresowanie. W tym czasie poszerzyliśmy Kapitułę Konkursową o rozmaitych fachowców: architektów, inżynierów czy inne osoby prowadzące w procesie budownictwa nadzór nad robotami. To właśnie bogata historia, tradycja oraz szacowne grono ekspertów sprawiają, że nasz konkurs jest tak prestiżowy – dodaje Zenon Bambrowicz.