Deweloperzy na wysokim poziomie

– Widać po tegorocznej edycji Lubuskiego Mistera Budowy, że lokalne firmy deweloperskie wykonują świetną robotę. Trwa swego rodzaju wyścig tych firm z korzyścią dla klienta – nie kryje zadowolenia prezes Lubuskiej Izby Budownictwa Zenon Bambrowicz.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na Lubuskie Mistery Budowy pozostał miesiąc. Już teraz jednak ze strony Kapituły dobiegają głosy, że w tym roku wybór nastręcza nie lada trudności. Powód? Poziom i jakość budynków, zgłaszanych przez firmy deweloperskie stoi na niespotykanie wysokim poziomie. – Widać po tegorocznej edycji, że lokalne firmy deweloperskie wykonują świetną robotę. Trwa swego rodzaju wyścig tych firm. One z sobą konkurują, z korzyścią przede wszystkim dla klienta – nie kryje zadowolenia prezes Lubuskiej Izby Budownictwa Zenon Bambrowicz.

Bambrowicz dodaje, że ktoś, kto mieszkał poza Polską, na terenie Unii Europejskiej, obecnie w kraju dostaje ten sam, o ile nawet nie lepszy standard mieszkaniowy.

– Ci młodzi Polacy, którzy tak gromadnie w ostatnich latach wyjechali, teraz wracając, często otrzymują lepsze warunki niż na zachodzie. I bardzo dobrze. Bo chyba nikt nie miałby nic przeciwko temu, żeby spora część Polaków wróciła z powrotem – uważa.

Czym szczególnie wyróżniają się obecnie oddawane do użytku obiekty deweloperskie? – Jakością wykonania – bez namysłu odpowiada Bambrowicz. – Dziś deweloper nie oszczędza na materiałach. Do historii przeszło to, że ktoś, gdzieś stosował jakieś zamienniki, żeby wyjść na swoje. To przeszłość, która już nie wróci. Teraz liczy się jakość. W wielu obiektach mamy już nie tylko nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne systemy grzewcze, ale także zdalnie sterowane systemy chłodzące, czyli po prostu klimatyzację.

Co ciekawe, ten wysoki poziom właśnie nastręcza Kapitule sporo problemów, jeśli chodzi o ostateczny wybór.

– Obecnie dosłownie drobne niuanse decydują o tym, że ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy – podsumowuje Bambrowicz.