Konkurs „Lubuski Mister Budowy” na najlepszy obiekt budowlany naszego województwa organizowany jest od 1994 roku. Celem Konkursu jest zachęcanie inwestorów do stałego podnoszenia jakości budownictwa zarówno na etapie projektowania jak i realizacji.
Oceniana jest nie tylko architektura i zagospodarowanie terenu w istotny sposób kształtujące efekt końcowy całego procesu inwestycyjnego, ale również funkcjonalność i poziom wykończenia oraz konstrukcja i wykonawstwo obiektów, jako elementy mające zdecydowany wpływ na ich ogólną ocenę.
Inicjatywa zorganizowania konkursu na najlepszy budynek, powstała w 1994 roku w biurze Organizacji Pracodawców Regionu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. Oceniano obiekty zrealizowane w roku kalendarzowym poprzedzającym konkurs.
Zbigniew Opaliński – ówczesny Dyrektor OPRZ – pozyskał do współpracy takich partnerów, jak Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Gorzowską Organizację Pracodawców oraz Euroregionalną Izbę Przemysłowo-Handlową z Zielonej Góry. Do oprawy medialnej aktywnie włączyła się Gazeta Lubuska, która oprócz informacji o Konkursie umieszczała na swoich łamach obszerne materiały zdjęciowe.
W latach 1994-1998 konkurs obejmował tylko teren byłego województwa zielonogórskiego, sponsorowany był przez Organizację Pracodawców Regionu Zielonogórskiego.
Od roku 1999 konkurs swoim zasięgiem objął całe nowe województwo lubuskie a współpracę i udział w komisji konkursowej zadeklarowały organizacje zarówno z północy jak i południa województwa.
Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Lubuskiego i stał się głównym fundatorem nagród dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie.
Od września 2002 roku rolę głównego organizatora Konkursu przejęła Lubuska Izba Budownictwa, do opieki medialnej włączyło się Radio Zachód a od 2005 roku również TVP 3 Oddział w Gorzowie Wielkopolskim.
Od pierwszej edycji do dziesiątej, godność przewodniczącego Komisji, komisja powierzała (drogą głosowania) doc. dr Mikołajowi Kłapociowi z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Obecnie w pracach Komisji Konkursowej udział biorą przedstawiciele:
W 2005 roku członkowie Komisji na przewodniczącego wybrali prof. dr hab. inż. Tadeusza Bilińskiego
z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Komisja Konkursowa oceniając poszczególne obiekty i wyłaniając laureatów, bierze nie tylko pod uwagę wyniki przeprowadzanych na wszystkich obiektach wizytacji, ale również opinie ich użytkowników oraz wpływ tych obiektów na otoczenie.